Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 03-01-2017, 21:44   #3
Egzio
 
Egzio's Avatar
 
Reputacja: 1 Egzio ma w sobie cośEgzio ma w sobie cośEgzio ma w sobie cośEgzio ma w sobie cośEgzio ma w sobie cośEgzio ma w sobie cośEgzio ma w sobie cośEgzio ma w sobie cośEgzio ma w sobie cośEgzio ma w sobie cośEgzio ma w sobie coś
1. Darth Plaqueis
******* - super, polecam wszystkim


Na początku zaznaczę, że nie jestem wielkim fanem Gwiezdnych Wojen - moja znajomość serii ogranicza się do filmów, i gry komputerowej Knights of The Old Republic studia BioWare. Wcześniej otarłem się też o pierwszy tom trylogii ,,Darth Bane'a''
A więc pierwsze co rzuca się w oczy przy czytaniu książki Jamesa Lucane'o to, to że jesteśmy zalewani masą nazw ras, planet i odniesień do pozostałych tworów starego Expanded Universe - doprowadza to do sytuacji, w której (zakładając ze nie jesteśmy fanami uniwersum) musimy często sięgać do wookiepedii, aby w pełni zrozumieć to, co czytamy, ponieważ autor rzadko raczy nas szczegółowymi opisami - a zarazem, jakże ochoczo potrafi w jednym zdaniu wymienić sześć kosmicznych ras!

Ale to co uważam za największy atut powieści, to nadanie nowej trylogii George'a Lucasa, większej głębi - po przeczytaniu lektury, jestem pewien, że mój odbiór ,,Mrocznego Widma'' będzie zupełnie inny, niż do tej pory.
Opowieść mimo tego, że zatytułowana jest ,,Darth Plaqueis'' - równie mocno co na tytułowym bohaterze, skupia się na postaci jego ucznia, młodego Dartha Sidousa - aka Palpatine'a, który często wysuwa się tutaj na pierwszy plan. Obserwujemy więc, jak stopniowo pnie się on po szczytach politycznej kariery - a w międzyczasie poznajemy też genezę Darth Maula, Padme Amidali, przewijają też takie postacie - jak kultowy Jabba the Hutt czy mistrz Jedi, Dooku, który coraz bardziej skłania się ku ciemnej stronie mocy.
No a przede wszystkim - obserwujemy jak stopniowo wprowadzany w życie jest plan obalenia Zakonu Jedi, którego finał mogliśmy oglądać na ekranach, w ,,Zemście Sithów''.

W skrócie - książka idealnie uzupełnia filmowe wątki, nadając im większej głębi, a dodatkowo - sama w sobie jest naprawdę udanym czytadłem. Dla fanów - pozycja obowiązkowa.
 

Ostatnio edytowane przez Egzio : 03-01-2017 o 21:49.
Egzio jest offline