Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 17-01-2017, 18:57   #12
Ardel
 
Ardel's Avatar
 
Reputacja: 1 Ardel ma wspaniałą reputacjęArdel ma wspaniałą reputacjęArdel ma wspaniałą reputacjęArdel ma wspaniałą reputacjęArdel ma wspaniałą reputacjęArdel ma wspaniałą reputacjęArdel ma wspaniałą reputacjęArdel ma wspaniałą reputacjęArdel ma wspaniałą reputacjęArdel ma wspaniałą reputacjęArdel ma wspaniałą reputację
3. Odwrócony świat - Christopher Priest
******** - Wow! Wgniotło mnie w fotel.
Od czego mogę zacząć? Z pewnością od tego, że najwyższa ocena nie pojawi się z mojej strony zbyt często. I tego, że książek nie czytam zazwyczaj w jeden dzień. Odwrócony świat nie dość, że nie potrafię ocenić na mniej niż najwyżej jak się da, to jeszcze przeczytałem go w jeden dzień.

Powieść Priesta przedstawia nam dziwaczny świat oczyma młodego człowieka, który zostaje wyrwany z ochronki dla dzieci i jest rzucony od razu na głęboką wodę - zostaje terminatorem w jednym z cechów, które rządzą miastem i utrzymują jego funkcjonalność. Bo samo miasto... Samo miasto jest w ciągłym ruchu, przemieszczając się powoli po budowanych na bieżąco torach. Ale żeby za dużo nie zdradzić, poprzestanę na tym.

Przedstawiony świat jest tak niesamowity (i w dodatku dość logiczny dla ludzi orientujących się choć trochę w matematyce) i tak dziwaczny, że najbardziej niesamowite w nim jest to, że autor pokazał go w sposób przystępny, zrozumiały i spokojny. Nie ma tutaj od pierwszego akapitu przysłowiowych laserów plazmowych (co to znaczy?), napędu turboprotononeutronowego czy innych warpów 2 uznanych za coś normalnego przez postaci. Oj, nie. Wszystko to (oczywiście nie ma to nic wspólnego z wymyślonymi przeze mnie bzdurami powyżej) pokazywane jest jako coś nowego dla narratora, toteż nie jest to nie do przyswojenia. Bohater nie rozumie tego tak samo jak czytelnik i stara się to zrozumieć, a przez jego przemyślenia dostajemy jasny obraz sytuacji. Według mnie autor zrobił to mistrzowsko.

Do tego fabuła powieści trzyma w napięciu, przez cały czas skłania do przemyśleń i zainteresowania. Autor mnie kupił (szczególnie, że czytałem wcześniej jego Rozłąkę, którą także szczerze polecam). Ale żeby nie było zbyt słodko - zakończenie Odwróconego świata nico ssie. Ale tylko troszeczkę, więc nie ujmuje według mnie całości ani trochę zasłużonej chwały.
 
__________________
Prowadzę: ...
Jestem prowadzon: ...

Ardel jest offline