Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 21-02-2018, 13:55   #11
sunellica
tajniacki blep
 
sunellica's Avatar
 
Reputacja: 1 sunellica ma wspaniałą reputacjęsunellica ma wspaniałą reputacjęsunellica ma wspaniałą reputacjęsunellica ma wspaniałą reputacjęsunellica ma wspaniałą reputacjęsunellica ma wspaniałą reputacjęsunellica ma wspaniałą reputacjęsunellica ma wspaniałą reputacjęsunellica ma wspaniałą reputacjęsunellica ma wspaniałą reputacjęsunellica ma wspaniałą reputację
2/18

Żeby nie było śladów: sprawa Grzegorza Przemyka - Cezary Łarewicz

[media]https://czarne.com.pl/uploads/catalog/product/cover/756/large_zeby_nie_bylo_sladow.jpg[/media]

Ocena: 3/10

Książka jest… reportażem ze słynnej sprawy pobicia na śmierć przez ZOMO maturzysty, który skonał w męczarniach. Sprawa trafiła do sądu… ale MSW przez rok zacierało ślady, straszyło świadków, prało mózgi, naginało rzeczywistość, skazywało niewinnych, wpływało na prokuraturę i sąd, by sprawcy pozostali niewinni.
Udało im się to.

Autor dostał nagrodę Nike za swoje dzieło, ale jestem nim całkowicie rozczarowana. Jako literatura… nie wnosi sobą nic. Język jest jałowy, prosty, wyzuty z emocji (jak to w reportażach). Łazarewicz przeczytał wszystkie dostępne akta SB i przeprowadził wywiady z każdym do kogo mógł po 30 latach od wypadku dotrzeć. Za tą ciężką i żmudną pracę należy mu się szacunek… ale tylko za to. Nie czułam żadnych emocji czytając o tej okropnej sprawie. Zniechęcałam się mocno, nawet momentami nudziłam.

O ile morderstwo Grzegorza samo w sobie jest tragedią nie tylko dla rodziny, ale i jego przyjaciół… oraz ludzi, którzy udzielili jemu lub jego matce pomocy. O tyle ta książka… no cóż… no jest… i tyle.
Dla historyka, politologa, socjologa… ten tytuł może być interesujący, ale dla reszty… oprawa jest na tyle odpychająca, że pewnie rzuci go w kąt.

PS. By nie było... Nie oceniam historii jaką opisywał autor, a jego działo. Temat jaki wybrał jest niesamowicie fascynujący oraz smutny... ale mógł to lepiej napisać.
 

Ostatnio edytowane przez sunellica : 18-03-2018 o 20:42.
sunellica jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem