Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 06-03-2018, 23:01   #18
Pipboy79
Majster Cziter
 
Pipboy79's Avatar
 
Reputacja: 1 Pipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputację
4/12





Maciej Kuczyński - "Gorące lata zimnej wojny 1945 - 1965"
Gatunek: wojenna, analiza, historyczna
Ilość str.: ok 250
Pierwsze wydanie: Warszawa 2015


- Świetna książka Łyknąłem ją jednym tchem w jakiś tydzień. Autor zapowiada tą książkę jako pierwszą z planowanej trylogii wojen amerykańskich po II WŚ. Kolejne na tapecie mają pojawić się wojny indochińskie.

- Ale w tej książcę autor ładnie, ciekawie i z licznymi szczegółami opowiada o kolejnych spięciach i napięciach podczas kolejnego dwudzistolecia wojennego omówionego w tej książcę.

- Zaczyna się zaraz pod koniec II WŚ od protestów i prawie buntów żołnierzy z początków '45-go w kontynentalnej części USA które to rozlały się na inne bazy i kontynenty gdy dotarły do nich wieści, że mimo końca wojny tak prędko nie mają wrócić do domów. A chcieli skoro obaj złowrogie mocarstwa czyli Niemcy i Japonia albo były już pokonane albo dogorywały. A przecież wówczas wujek Joe i jego Związek Radziecki był wielkim przyjacielem Ameryki.

- Ciekawie jest opisane też tempo i skalę zniszczeń jakie amerykańskie siły zbrojnie sprowadziły same na siebie zaraz po wojnie. Nie wiem czy w nie większym stopniu jak w końcu pokonane Niemcy po każdej z wojen światowych. A co zdumiewające wręcz Jankesi zrobili to dobrowolnie i sami sobie. Nawet prezydent Truman chciał rozwiązać osławionych już wtedy marines bo są zbędni. Poza tym panował taki huraoptymizm atomówką na którą mieli wówczas monopol, że to zdawało się załatwiać sprawę i każdą kolejną wojnę czyli atomówki i bombowce do ich przenoszenia. A tu klops.

- I książka jest właśnie opisem takich klopsów. Kryzysu berlińskiego który był prężeniem muskułów obydwu stron wd. autora i mojej interpretacji tego co napisał no a potem wojna koreańska. I dla mnie to najciekawszy rozdział książki bo dawno szukałem czegoś o tej wojnie a w tej książcę jest na tyle, że spoko i strategię i sesję w takim klimacie mogę sobie już całkiem nieźlw wyimaginować

- Poza tym są omówione pokrótce interwencje amerykańskie w Libanie w 1958, starcia obu państw chińskich o wysepki Quemoy i Matsu w 1958, interwencje amerykańską w Dominikanie w latach 65-66 i przy okazji przedstawienie scenerii Karaibów i Ameryki Pd. No i drugi co do wielkości rozdział to kryzys kubański i starcie Kennedy vs Chruszczow. Czyli wyjaśnienie dlaczego III WŚ wbrew pozorom była mało prawdopodobna skoro obydwaj główni gracze w ogóle jej nie chcieli.

- Z wad no cóś, mapy. Za mało i za mało detaliczne. Pół biedy z innymi rozdziałami to co jest by mogło być ale do wojny koreańskiej to by się jednak przydało ich trochę więcej.


---



Ocena: 8-9/10 świetna i ciekawa analiza, z militarnym zacięciem o historycznej tematyce niezbyt często branej na tapetę (w porównaniu do np. II WŚ albo wietnamskiej jeśli o USA mowa). Także myślę, że każdy kto szuka albo lubi takie tematy to mógłbym ją z czystym sumieniem polecić.
 
__________________
MG pomaga chętniej tym Graczom którzy radzą sobie sami

Jeśli czytasz jakąś moją sesję i uważasz, że to coś dla Ciebie to daj znać na pw, zobaczymy co da się zrobić
Pipboy79 jest teraz online   Odpowiedź z Cytowaniem