Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 10-03-2018, 15:23   #20
sunellica
tajniacki blep
 
sunellica's Avatar
 
Reputacja: 1 sunellica ma wspaniałą reputacjęsunellica ma wspaniałą reputacjęsunellica ma wspaniałą reputacjęsunellica ma wspaniałą reputacjęsunellica ma wspaniałą reputacjęsunellica ma wspaniałą reputacjęsunellica ma wspaniałą reputacjęsunellica ma wspaniałą reputacjęsunellica ma wspaniałą reputacjęsunellica ma wspaniałą reputacjęsunellica ma wspaniałą reputację
4/18

Dzieci drzewa jakarandy - Sahar Delijani

[media]http://www.taniaksiazka.pl/images/popups/CB3/9788378859284.jpg[/media]

Ocena: 4/10

Cytat:
Dzieci drzewa Jakarandy to opowieść o trzech pokoleniach doświadczonych przez rewolucję islamską w Iranie. O nadziejach na życie w wolności, okrutnych represjach, o tym, jak bardzo bolesna historia ciąży na losach zwyczajnych ludzi, którzy próbują się w niej odnaleźć, podejmować słuszne decyzje, chronić swoich bliskich, kochać. Debiutująca autorka opiera się na przeżyciach swojej rodziny i przyjaciół. Sama urodziła się więzieniu i była wychowywana przez dziadków. Jej narracja jest bardzo emocjonalna, zmysłowa, poetycka. Przedstawione proste sceny są wyjściem dla wspomnień, co w sumie daje spójny obraz świata pełnego lęku i cierpienia, choć w sumie jest to powieść optymistyczna. Pokazująca, że to co w człowieku dobre jest silniejsze niż zło.
Byłam skuszona recenzjami oraz samym pochodzeniem autorki. Jak już niektórzy zauważyli jestem z żabek bardziej orientalnych i im odleglejsza i trudniejsza do zrozumienia jest dla mnie czyjaś kultura i świat, tym lepiej.
Niestety nie należę do osób, które lubią piętnować się sentymentalizmem, choć sama jestem dość uczuciowa.
Męczyłam się czytając tę książkę, widać było, że jest pisana przez kobietę i dla kobiet. Język jest prosty, czasem wręcz dziecinny, miałam wrażenie, że pisała ją jakaś emo siedmiolatka, która twierdzi, że przeżyła w życiu wszystko. Sama treść jest ciekawa i poruszająca. Autorka całkiem dobrze opisywała nastroje i uczucia bohaterów, ale dość silnie emanowało to wszystko patosem i wybujałą wzniosłością, której po prostu nie lubię.
Pomimo niskiej oceny, polecam przeczytać ten tytuł, ukazuje on tragedię - wbrew pozorom - nie tak odległego nam kraju, śmiem nawet twierdzić, że nasza Polska dogadałaby się Iranem na temat wpadek polityczno historycznych naszych wieków.
 
__________________
"Sacre bleu, what is this?
How on earth, could I miss
Such a sweet, little succulent crab"
sunellica jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem