Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 20-03-2018, 23:51   #27
Pipboy79
Majster Cziter
 
Pipboy79's Avatar
 
Reputacja: 1 Pipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputację
5/12





Tomasz Jarmoła - "Kreta 1941"
Gatunek: wojenna, analiza, historyczna
Ilość str.: ok 200
Pierwsze wydanie: Warszawa 2015


- Kolejna książka z serii Bellony "Historyczne Bitwy" o przyjemnym dla mnie kieszonkowym formaciku. Dosłownie bo już nosiłem i w kieszeni kurtki i szturmówach i tak akurat jak na wymiar robione

- Książka spełnia i ładnie wpisuje się w standard całej serii. Opisana stonowanym ale nie nudnym językiem. Mimo, że nie jest to pierwsza ksiażka o tematyce walk na Krecie w początach lata 41-go jaką przeczytałem to i tak dowiedziałem się parę ładnych rzeczy.

- Na przykład "przy okazji" autor zgodnie z tradycją serii omawia wstęp sytuacji czyli jak do tych walk doszło. W praktyce oznacza to omówienie esencji sytuacji geopolitycznej na Bałkanach z lat 40 - 41 i jak doszło do walk na Bałkanach w Jugosławii i Grecji w prawie przeddzień inwazji na ZSRR. Oraz udział Włoch w początkowej fazie konfliktu w Grecji.

- Ładnie pokazuje, że tym Niemcom wcale tak łątwo i gładko nie szła ta kampania a i alianci, w tym wypadku głównie wojska ANZAC czyli z Australii i Nowej Zelandii też nie były bez winy.Począwszy od początku gdzie w brytyjskim sztabie panowała niewiara w sukces i sens interwencji BEF (Brytyjski Korpus Ekspedycyjny) w Grecji. Mimo to właśnie elicie wojsk pancernych i górskich III Rzeszy, zaprawionych w poprzednich kampaniach wcale nie szło tak lekko. A przy okazji jak o włos prawie polscy żołnierze przeznaczeni do drugiej fali sił mających lądować w Grecji prawie w ostatniej chwili byli wycofani wraz z rezygnacją z tej drugiej fali i podjęciem decyzji o ewakuacji BEF z Grecji.

- No i omówienie głównego punktu programu czyli walk na Krecie. Począwsz od huraoptymzmu panującego w niemiecki sztabie jakby na pohybel słynnej niemieckiej jakości i solidności który zaplanował całą operację na zasadzie "zrzucimy ich i jakoś sobie poradzą" bo z nierzorzumiałych powodów panowało przekonanie, że alianci są pobici i będą chętnie machać białymi flagami jak tylko elita na spadochronach się pojawi na ziemi. A tu klops. Alianci zgotowali Niemcom krwawą łaźnię. Spadochroniarzom groziło rozbicie i likwidacja.

- A jednak. Po serii pomyłek, właściwych i niewłaściwych decyzji u obydwu stron, waleczności, zażartości zwykłych żołnierzy na polu walki, wykorzystania szansy lub nie we właściwym momencie trochę bardziej poszczęściło się Niemcom. Takie sapkowskowe "My byliśmy dzielniejsi o 1 miutę dłużej." czy jakoś tak tam to było. W efekcie flota aliantów musiała ewakuować cofające ale nie pobite oddziały. Potem te oddziały trafiły do Egiptu by ostatecznie wzmocnić siły państw aliantów działających w Afryce Północnej. A ci którym nie udało się wwycofać wzmocnili oddziały lokalnej partyzantki.

- Wadą, kolejny raz powtórzoną w książcę tej serii są mapy. A właściwie ich brak. Są zaledwie 4. Z czego pierwsza to ogólny zarys kampanii w Grecji i zbyt ogólna by znaleźć miejsca o jakich mowa w tekście. Same walki na Krecie prezentują pozostałe 3 mapy no i tutaj sytuacja wygląda podobnie. Jak dla mnie to absolutne minimum by mieć pogląd ocb a w praktyce jeśli komuś zależy widocznie musi czytać książkę z Google Map czy czymś podobnym by mieć orientację o jakich miastach, wioskach, wąwozach, mostach i szczytach czy pasmach górskich jest mowa.


---



Ocena 7-8/10. Od kogoś kto się interesuje takimi rzeczami bo jak nie to pewnie byłaby nie lekka do przełknięcia. Ładnie wpisuje się w standard serii podobnych książek. Język strawny, bez udziwnień więc wartość merytoryczna jest łatwo przyswajalna.
 
__________________
MG pomaga chętniej tym Graczom którzy radzą sobie sami

Jeśli czytasz jakąś moją sesję i uważasz, że to coś dla Ciebie to daj znać na pw, zobaczymy co da się zrobić

Ostatnio edytowane przez Zombianna : 20-03-2018 o 23:54.
Pipboy79 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem