Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 12-05-2018, 12:51   #37
Leoncoeur
 
Leoncoeur's Avatar
 
Reputacja: 1 Leoncoeur ma wspaniałą reputacjęLeoncoeur ma wspaniałą reputacjęLeoncoeur ma wspaniałą reputacjęLeoncoeur ma wspaniałą reputacjęLeoncoeur ma wspaniałą reputacjęLeoncoeur ma wspaniałą reputacjęLeoncoeur ma wspaniałą reputacjęLeoncoeur ma wspaniałą reputacjęLeoncoeur ma wspaniałą reputacjęLeoncoeur ma wspaniałą reputacjęLeoncoeur ma wspaniałą reputację
9/24

Continuum - Kamil Brach

Gatunek: obyczajowa, science fiction


Jacek w Bieszczadach znajduje zegarek będący wehikułem czasu, a choć jego życie jest więcej niż udane, to jest taka jedna zadra w jego życiu, taki jeden brak kogoś.
Cóż zatem zrobić z tym fantem?

Książka nie jest może odkrywcza względem podobnych historii filmowanych czy publikowanych. Podróże w czasie, wpływanie na pewne zdarzenia, efekt motyla prowadzący do zmian większych niż się planowało, a w końcu gorycz efektów.
I konkluzja jak w filmie z Ashtonem Kutcherem: "Masz możliwość zmiany przeszłości? To dla własnego i bliskich dobra tego nie rób".

Jedynego nowatorstwa jakiego się spodziewałem już widząc iż ta książka nie odbiega od powyższych schematów, było - skąd tam się wziął ten zegarek. Autor wytłumaczeniem na kolana nie rzucił, ale wybrnął dodając książce ciekawy wątek. Reszta? Milczeniem?

Nie do końca.

Jakkolwiek od true obyczajówek i light romance mnie odrzuca, to te niuanse stanowiące podstawę dla powieści sci-fi o podróży w czasie tu serio zatrybiły.
Autor położył spory ciężar na przedstawieniu emocjonalnych powodów bawienia się w boga, czy też wymiarów miłosnego uczucia do kogoś w różnych wersjach głównej postaci przeżywających inaczej kilkanaście lat.
W tej materii też nie jest to odkrycie Ameryki, ale tutaj jest to przedstawione głębiej.

Co do samego stylu, to jest już różnie.
Książkę czyta się niesamowicie płynnie i wartko, ale widać spore braki warsztatowe od czasu do czasu. Gdzieś będzie to infantylność sceny, gdzieś przydługie przedstawienie zdarzenia. Czasem taki sobie poziom dialogu (choć to wyjątki akurat).
No ale to debiut.
A jak na debiut to naprawdę niezła kniha.
Ocena: 5-6/10
 
__________________
"Soft kitty, warm kitty, little ball of fur...
Happy kitty, creepy kitty, pur, pur, pur."

"za (...) działanie na szkodę forum, trzęsienie ziemi, gradobicie i koklusz!"
Leoncoeur jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem