Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 14-05-2018, 23:04   #38
Pipboy79
Majster Cziter
 
Pipboy79's Avatar
 
Reputacja: 1 Pipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputacjęPipboy79 ma wspaniałą reputację
8/12





Ignacy Trzewiczek - "Graj z głową"
Gatunek: poradnik do RPG, głównie dla MG.
Ilość str.: ok 120
Pierwsze wydanie: Wydawnictwo Portal, Gliwice 2008



- Jeden z pierwszych podręczników/poradników do misiowania jakie dorwałem jeszcze w czasach gdy grałem przy stole ze swoją paczką. To mogło być i z dekadę temu a od tego czasu co jakiś czas wracam do tych podręczników.

- Ten akurat podręcznik jest spisany głównie przez Ignacego Trzewiczka czyli "TEGO" Trzewika który spisał choćby podstawkę do neuroshimy. Ale właściwie jest to praca zbiorowa całej portalowej ekipy.

- Trzewik jak to ma w zwyczaju wpada w samozachwyt nad samym sobą, jakim był i jest zajefajnym MG, jakie świetne sesje prowadził albo grał no i w ogóle jaki jest och i ach do podziwiania i naśladowania. Mnie te samouwielbienie nieco odrzuca i sprawia, że robię się podejrzliwy. No ale jak mówię, mimo to chyba drugi raz co przeczytałem cały podręcznik a co jakiś czas wracam do tego czy innego poradnika z tej wydanej niegdyś serii pt. "Graj z... ".

- Mimo tego sceptycyzymu przyznam, ze gdy tą dekadę temu stawiałem swoje pierwsze kroki jako MG te podręczniki bardzo mi się przydały. Potem pożyczyłem je kolegom, przeczytali, i też coś nie mówili, że głupoty. Bo jak się odfiltruje te trzewikowe samouwielbienie to mimo wszystko jest sporo rzeczy o erpegowaniu z których można skorzystać.

- Na przykład jeden z podstawowych trików jakie tam wyczytałem to coś co się nazywa tam "dywersyfikacja" czyli po ludzku to by opisywać świat/scenę pod kątem KP i wiedzy czy doświadczenia BG. Nawet jeśli jest dwóch, różnych BG w tej samej scenie. Np. dla miejskiego twardziela trzech podejrzane typy to trzech mentów na jeden strzał a dla jakiegoś bibliotekarza to trzech niebezpiecznych zbirów, że aż strach iść dalej w ich stronę. Prosty trik, który sam właśnie stosuję w swoich sesjach i opisach.

- Poza tym jest sporo rzeczy, mniej i bardziej użytecznych, potrzebnych albo nie, z którymi ja się zgadzam całkowicie albo absolutnie się nie zgadzam. Na przykład z tym, że śmierć BG jakoś wypada wyróżnić i uczcić, tym bardziej im trudniej w danym systemie robi się nową postać i jak długo dana postać była w grze.

- Jest o robieniu KP, o tym co Gracze sami robią ze swoimi KP, o PD i ich roli w sesji, o tym co się dzieje jak na sesji pojawia się nowy Gracz albo nowy BG, o przypałach z przeciążeniem postaci, wymuszaniem lub promowaniem jakiś zachowań Graczy w imię ogólnie pojętego "realizmu" itd. O tym jakie upierliwe jest na sesji przy stole wyłażenie i konszachtowanie jednego BG gdy reszta Graczy musi w tym czasie siedzieć w pokoju i czekać bo kolo zakitrał MG dla siebie. No sporo rzeczy tam jest.

- Co ważne trzeba brać pod uwagę, że widać, że są to rzeczy prosto z praktykologii sesyjnej ale z sesji stołowych. Nawet wówczas część rzeczy może się sprawdzić bardzo dobrze, część w ogóle a część nawet zaszkodzić. Po prostu każdy musi przeczytać i zastanowić się co mu z tego pasuje a co nie pod gry w jakie gra. Ale właśnie są to wszystko porady pod sesje stołowe. U nas, w sesjach forumowych, jest jednak trochę lub całkiem inaczej. Część rzeczy da się pewnie przekleić w ciemno np. te opisy pod kątem KP czy rozdawanie PD. A część jest specyficzna dla sesji stołowych np. w PBF zwykle nie jest takim problemem jak przy stole gdy drużyna się rozłazi. No chyba, że MG ma kłopot z opisywaniem kilku scen w poście. Nie mniej te rozdzielanie się Drużyny to dla mnie jedna z podstawowych różnic między sesją forumową a stołową. Przynajmniej ja nie widzę z tym problemu na forum i zgadzam się, że jest to jednak duży problem w sesji stołowej. Więc np. część "banowania" zachowań za łażenie kocimi ścieżkami no dla mnie w PBF nie ma zastosowania.



---

Ocena 7-8/10. Gdyby spisałby kto inny niż Trzewik pewnie bym dał o oczko wyżej. Ale jednak pewnie część osób lubi jego styl to może im się podobać no mnie niespecjalnie. Poza tym jednak mógłbym to polecić do przeczytania ten i większość podręczników z tej serii zwłaszcza jak ktoś pierwszy raz by się zabierał za samodzielne misiowanie. Może nie ma tam ubermądrości, co to wszystko wyjaśniają i już każdą sesję można każdemu poprowadzić ale z tylu przykładów z sesji, omawianych setingów, scen, pomysłów myslę, że kazdy dałby radę wybrać sobie coś, co by mu się przydało. A jak ktoś już ma doświadczenie w misiowaniu no to w sumie podobnie przeczytać i zobaczyć jak grają i misiują inni chyba nie zaszkodzi. No i pisane z myslą o sesjach stołowych więc siłą rzeczy nie do końca się metoda kopiuj - wklej może sprawdzić przy grze forumowej. W każdym razie jak erpegowiec erpegowcom polecam
 
__________________
MG pomaga chętniej tym Graczom którzy radzą sobie sami

Jeśli czytasz jakąś moją sesję i uważasz, że to coś dla Ciebie to daj znać na pw, zobaczymy co da się zrobić
Pipboy79 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem